Δημιουργίες στο μάθημα της Τεχνολογίας
2013-2014
  Τι χρειάζονται για να δημιουργήσουν οι μαθητές; Τη φαντασία τους και υλικά πολύ απλά, υλικά που τα βλέπουμε γύρω μας καθημερινά, υλικά που μας φαίνονται άχρηαστα και τα πετάμε. Όπως και άλλες χρονιές στο μάθημα της Τεχνολογίας, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Κούρτη Παρασκευής, οι μαθητές μας κατάφεραν να ζωντανέψουν την ύλη, να δημιουργήσουν με αυτήν και να κατασκευάσουν αυτά που με την πρώτη σκέψη φαντάζουν δύσκολα, με τη θέληση όμως και την προσπάθεια καταλήγουν σε ευφάνταστες κατασκευές.
  Τα παιδιά φωτογραφήθηκαν για την ιστοσελίδα με κάποια από τα έργα τους. Αυτό φυσικά που διακρίνουμε στις φωτογραφίες είναι ο ενθουσιασμός τη στιγμή της δημιουργίας και η ικανοποίηση στα πρόσωπα τω παιδιών, συναισθήματα που πρέπει να συνοδεύουν κάθε μάθημα και μαθησιακή διαδικασία!